ERMAX - Klimatyzacje Samochodowe
Wrocław, ul. Obornicka 217
tel. 602 706 243 | 71 78-78-473
Godziny otwarcia: pn.-pt. 8-16 | sob. nieczynne
Śwadczymy usługi w zakresie pełnego serwisowania samochodowych UKŁADÓW KLIMATYZACJI!

Kiedy i dlaczego należy wymieniać filtr kabinowy

Filtry kabinowe – nazywane często filtrem przeciwpyłowym –ten właśnie element odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza napływającego z zewnątrz do wewnątrz kabiny auta. Czy warto zatem go systematycznie wymieniać? Pytanie to jest raczej bezzasadne, bo jeśli nie dbasz o swoje zdrowie to zapewne dbasz o stan techniczny auta, a filtr ten zapobiega konieczności wymiany dmuchawy nawiewu czy parownika klimatyzacji, co jest dość kosztowne. Podstawowe pytanie to jak często? Możemy się tu odnieść do kilku wyznaczników; przebieg w km (15 - 30 tyś.) czy czas (1 raz w roku), powinniśmy uwzględnić jednak sposób eksploatacji auta! Jeśli poruszasz się w większości w warunkach miejskich czy też w warunkach wysokiego zapylenia (budowy, drogi gruntowe) należy wymieniać filtr kabinowy niezależnie od przebiegu nawet dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę niskie ceny filtrów kabinowych oraz to że w większości aut można je bez większego problemu wymienić samemu, coraz większe grono kierowców traktuje wymianę filtra kabinowego jako standard przy obsłudze samochodu. 

Osuszacz, filtr

Osuszacz, Filtr – jest elementem układu klimatyzacji wychwytującym wilgoć oraz drobne zanieczyszczenia z naszego układu. Kiedy go należy wymieniać? Bezwzględnie przy każdym rozszczelnieniu układu klimatyzacji i to niezależnie od tego czy układ naprawiamy czy wykonujemy inne czynności naprawcze niezwiązane z klimatyzacją! Dlaczego? Osuszacz jako nieskomplikowany filtr posiada jednak wkład absorbujący wilgoć, chłonie ją również z powietrza po rozszczelnieniu układu jak również po wyjęciu z opakowania i otwarciu nowego osuszacza. A zapewniam że chłonie on wilgoć lepiej niż gąbka wodę i do tego stopnia że nowy, otwarty osuszacz niezamontowany do układu po krótkim czasie nadaje się do wyrzucenia, chłonąc wilgoć z otoczenia i osiągając w ten sposób maksymalne nasycenie, zamontowanie takiego osuszacza jest więc bezcelowe, nie spełni swego zadania!

Czy wymieniać osuszacz klimatyzacji w sprawnym układzie? Znaczna większość serwisów zaleca wymianę osuszacza co 2-3 lata, na pewno nie zaszkodzi to układowi i jego sprawności, z praktyki wiadomo jednak że sprawny i szczelny układ klimatyzacji nie wymaga wymiany osuszacza, tu jednak należy wziąć pod uwagę wielkość ubytków czynnika w układzie klimatyzacji i podjąć rozsądną decyzję, a to już zależy od kompetencji i wiedzy serwisanta.


Uwaga: Używane osuszacze absolutnie nie nadają się do montażu!!! Czy skraplacz jak i osuszacz należałoby wymienić pomimo iż, układ klimatyzacji wciąż działa?


 

Chcąc odpowiedzieć na powyżej zadane pytanie należy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się i ocenić te elementy pod kątem ich stanu faktycznego. Opierając się jednak na pewnych zasadach można potwierdzić konieczność podjęcia tych czynności. O wymianie osuszacza można dyskutować, teoria mówi nam o konieczności wymiany co 2 lata – wielu natomiast kierowców powie, że jeździ autem 6-7 lat i nie wymieniało tego filtra. Owszem można ale to już wasz wybór. Pamiętajmy też, że podczas każdego rozszczelnienia układu, wymiana osuszacza jest koniecznością! Jeśli odnieść mieli byśmy się do konkretnego przypadku to uszkodzenia ożebrowania skraplacza kwalifikuje go do wymiany. Dlaczego? Uszkodzone ożebrowanie bezpośrednio wpływa na sprawność skraplacza i mimo braku nieszczelności wpłynie na pewno na wydajność układu i może być bezpośrednią przyczyną poważnych, kosztownych usterek. Lepiej dokonać wymiany poza sezonem z prostej przyczyny, niższe ceny zimą, oraz brak problemu z ustaleniem terminu w serwisie, co jest częstą bolączką w sezonie.Czy wiesz że...