ERMAX - Klimatyzacje Samochodowe
Wrocław, ul. Obornicka 217
tel. 602 706 243 | 71 78-78-473
Godziny otwarcia: pn.-pt. 8-16 | sob. 8-12
Śwadczymy usługi w zakresie pełnego serwisowania samochodowych UKŁADÓW KLIMATYZACJI!

Wymiana filtra kabinowego. Kiedy wymienić filtr i dlaczego warto to zrobić?

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji na pewno wpłynie na nasz komfort jazdy. - Zachęcam do korzystania z klimatyzacji również zimą. Pamiętajmy o tym, że urządzenie nie tylko chłodzi, ale również osusza powietrze. Zimą może być ona przydatna do osuszenia kabiny z wilgoci jak i zapobiega parowaniu szyb. Nieuruchamianie klimatyzacji przez dłuższy czas może być powodem uszkodzenia kompresora. Regularne i częste włączanie urządzenia sprawi, że kompresor zostanie przesmarowany.

Kolejnym również uciążliwym problemem przestoju w pracy urządzenia, może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Powodem jest oszraniający się parownik, a powstająca następnie wilgoć wraz z zanieczyszczeniami, jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych. W chwili uruchomienia klimatyzacji wszystko to zostaje wtłaczane do naszego samochodu.

Wszelkie pozostałe czynności wpływające na poprawne funkcjonowanie klimatyzacji należy robić u specjalistów. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, przynajmniej raz w roku skontrolujmy ilość czynnika chłodzącego w układzie oraz stan filtra kabinowego, regularne przeprowadzajmy też dezynfekcję naszej klimatyzacji, czynności te wpłyną na znaczny komfort korzystania z urządzenia, oraz zaniechają częstych wizyt u specjalistów.

Zadbaj o klimatyzację - dla komfortu i zdrowia.

O wymianie opon czy zużytych elementów zawieszenia po zimie pamięta większość kierowców. Niestety, klimatyzacją często zajmujemy się dopiero wtedy, gdy po jej uruchomieniu z kratek wydobywa się niemiły zapach. A to zdecydowanie za późno.
 

 

Przykry nieprzyjemny zapach może być już widocznym objawem zagrzybienia parownika oraz przewodów wentylacyjnych. Co gorsza, można się do niego przyzwyczaić. Zagrzybienie wzrasta stopniowo i dopóki ktoś postronny nie zwróci na to uwagi wielu kierowców uważa, że to „naturalny” zapach auta. Trzeba wiedzieć, że zagrzybienie nie tylko psuje estetykę auta ale przede wszystkim jest także niezdrowe dla kierowcy i pasażerów.

 

Wadliwe działanie systemu klimatyzacji objawia się również parującymi szybami, zbyt wysoką temperaturą schładzania (z nawiewu nie wydobywa się dostatecznie zimne powietrze) a także powolną prędkością nawiewu powietrza do kabiny.Specyficzny zapach zagrzybionej „klimy” najintensywniej pojawia się w czasie włączania lub wyłączania sprężarki. Nawiewane do wnętrza auta zarodniki grzyba mogą się zagnieździć w tapicerce, dywanikach czy obiciu foteli. Grzyby te mogą powodować alergię oraz choroby układu oddechowego.

Receptą na to zjawisko jest montaż lub wymiana filtra przeciwpyłkowego filtra kabinowego oraz osuszenie i dezynfekcja parownika jak i całego wnętrza pojazdu. Eksperci oceniają, że zapylenie w aucie bez tego filtra jest znacznie większe niż w samochodzie ze sprawnym pochłaniaczem. Wymiana filtra jest szczególnie istotna w dużych aglomeracjach, gdzie powietrze jest szczególnie zapylone.

Czy wiesz że...